Fundacja Serce im. J.Korczaka

    Strona główna » Wydarzenia 2016

22.08.2016 r - 30.08.2016 r. Projekt wakacyjny Wakacje marzeń - Przełamujemy Bariery Niepełnosprawności - Zakopane 2016

Po raz kolejny odbyła się III już edycja projektu wakacyjnego dla dzieci niepełnosprawnych z rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka województwa pomorskiego – Zakopane 2016.
Realizacja projektu polega na integracji dzieci niepełnosprawnych ze swoimi rówieśnikami, nauce samodzielności, wytrwałości, pokonywaniu trudności w zdobywaniu kolejnych celów, stawieniu sobie nowych wyzwań poprzez piesze wędrówki na szlakach górskich. Działania, które nasza organizacja realizuje, polegają również na zarażaniu dzieci pasją i miłością do turystyki górskiej, szczególnie polskich gór. Poprzez aktywność dzieci wspólnie z dorosłymi - dzieci uczą się przełamywania wszelkich barier niepełnosprawności, przekonują się, że nie są gorsze od innych a zdobywane umiejętności w czasie pieszych wędrówek pozwalają na budowanie ich siły i samooceny, co ma z kolei wpływ na odwagę w stawianiu sobie kolejnych wyzwań w życiu.
Gratulujemy naszym podopiecznych zdobycia kolejnych szlaków górskich.

Relacja z pobytu wakacyjnego w Zakopanem w dniach 22.08.2016-30.08.2016 r.

 1. Pierwszy dzień: 22.08.2016 r.
  Wyruszamy w drogę - przejazd autokarem na trasie Gdańsk - Zakopane. Wspólna integracja. Zapoznanie się. Pogoda robi się piękna, więc wszystkim dopisują humory. W czasie przerw w podróży poznajemy się wzajemnie i cieszymy ze wspólnego wyjazdu. Dzieci bardzo przeżywają wyjazd w góry. Późnym wieczorem dojeżdżamy do Hotelu Geovita w Zakopanem. Obiadokolacja i udajemy się na wypoczynek. Przed nami jutrzejszy dzień. Wszyscy są zaciekawieni co jutro się wydarzy.
 2. Drugi dzień: 23.08.2016 r.
  Spacerkiem docieramy do wjazdu na Gubałówkę - wjeżdżamy kolejką na szczyt. Zwiedzamy, spacerujemy i podziwiamy piękne widoki. Mamy czas na sesję fotograficzną, lody i soczki. Około południa zjeżdżamy kolejką w dół. Wyruszamy na zwiedzanie Zakopanego. Zwiedzamy stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku, na którym spoczywają T. Chałubiński, S. Witkiewicz, Kornel Makuszyński, a także Muzeum Stylu Tatrzańskiego im. Stanisława Witkiewicza Kolibę. Spacerujemy po Krupówkach, zwiedzamy miasto, delektujemy się pysznymi lodami. Po południu chętni wjadą na Wielką Krokiew oraz odwiedzą Kościół Św. Rodziny i Kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce.
 3. Trzeci dzień: 24.08.2016 r.
  Po śniadaniu wyruszamy autokarem do Krakowa. Spotykamy się z przewodnikiem i zwiedzamy Kraków. W programie m. innymi: zwiedzanie Kościoła Mariackiego, Katedry na Wawelu. Dziarsko weszliśmy na Wawelską Dzwonnicę - każdy dotknął obowiązkowo Dzwonu Zygmunta. Dla dzieci niesłychanym wydarzeniem był ziejący Smok Wawelski.
  Spacerujemy Plantami i docieramy na ul. Franciszkańską 3, pod słynne papieskie okno. Wspominamy Naszego Papieża i Papieża Franciszka. Następnie odwiedzamy Krakowski Rynek, Sukiennice i słuchamy Hejnału z Wieży Mariackiej. Dzieci cieszą się i pozdrawiają Hejnalistę.
  Spacerujemy po starym mieście i Rynku Krakowskim. Oczywiście nie zabrakło lodów na Rynku Krakowskim - były przepyszne. Po małym odpoczynku i sesji fotograficznej z krakowskimi kwiaciarkami oraz przy pomniku Adama Mickiewicza - wyruszamy w powrotną drogę do Zakopanego. Po kolacji - czas na dziecięce zabawy w ogrodzie Geovity.
 4. Czwarty dzień: 25.08.2016 r.
  Piesza wycieczka w góry do Doliny Kościeliskiej - jednej z najpiękniejszych i najbardziej znanych dolin polskiej części Tatr Zachodnich. Docieramy do Hali Pisanej, później do Hali Ornak. Odpoczywamy przy schronisku Ornak. Podziwiamy piękne górskie krajobrazy, czas na sesję fotograficzną i posiłek. Przemarsz i powrót z przewodnikiem. Jesteśmy wszyscy zachwyceni widokami, pilnie słuchamy opowieści pana przewodnika. Powrót dorożkami do miejsca wymarszu. Dzieci są niezwykle uradowane przejazdem dorożkami. Późnym popołudniem wracamy do hotelu, wspólna kolacja, odpoczynek. Nasze niezmordowane dzieci urządzają sobie zawody sportowe na świeżym powietrzu.
 5. Piąty dzień: 26.08.2016 r.
  Po śniadaniu wraz z panem przewodnikiem wyruszamy w góry do Doliny Strążyskiej. Delektujemy się pięknem doliny i Potokiem Strążyskim. Docieramy do Polany Strążyskiej. Odpoczywamy na Polanie Strążyskiej, posilamy się, podziwiamy szczyty gór, Kominy Strążyskie oraz widoczny z polany głaz polodowcowy - Sfinks. Słuchamy opowieści Pana przewodnika. Dzieci są zauroczone górami, idą dzielnie w coraz wyższe góry, nie boją się, nawet maluchy dzielnie pokonują szlak. To mali zwycięzcy. Po powrocie zjadamy pyszną obiadokolację, odpoczywamy. Dla wytrwałych i niezmęczonych wieczorne pogawędki a dla dzieci i młodzieży wspólne zabawy pod okiem wolontariuszy.
 6. Szósty dzień: 27.08.2016 r.
  Niespodzianka i zmiana planów. Zamiast wycieczki nad Morskie Oko, gdzie są duże utrudnienia komunikacyjne ze względu na roboty drogowe, wyruszamy rano do Sromowiec, miejscowości w Pieninach (ok. 58 km. od Zakopanego), skąd popłyniemy wraz z flisakami spływem Dunajca do Szczawnicy. Pogoda piękna a krajobrazy po drodze zachwycające więc wszystkim dopisują humory. Zakup biletów przebiega sprawnie, więc szybko lokujemy się w barkach. Widoki są rozbrajające, podobnie zresztą jak flisacy. Po prawie 2 godzinnym spływie, gdzie mogliśmy podziwiać Pieniny, w tym szczyt Trzy Korony. Dopływamy do Szczawnicy. Oczywiście zjadamy lody, podziwiamy kurort. W czasie wolnym odpoczywam i zachwycamy się krajobrazami. W drodze powrotnej zwiedzamy Zamek w Nidzicy, spacerujemy nad Zaporą i Jeziorem Nidzickim, a także odwiedzamy starożytny kościołek z XIV wieku w Dębnie.
  Wieczorny czas spędzamy na rozmowach a dzieci na wspólnych zabawach w ogrodzie.
 7. Siódmy dzień: 28.08.2016 r.
  Po śniadaniu wyruszamy na Rusinową Polanę. Maszerując wraz z przewodnikiem obserwujemy i podziwiamy piękną panoramę Tatr. Widok na Tatry Wysokie przy pięknej pogodzie nie ma sobie równych. Widoczne są Beskidy po Babią Górę choć trochę we mgle. Na Rusinowej Polanie podziwiamy wypasujące się owce, juhasów i ich szałasy. Posilamy się i przygotowujemy do zejścia na Wiktorówkę. Na Wiktorówce uczestniczymy w mszy w Kaplicy Matki Boskiej Jaworzyńskiej. Po uroczystościach zwiedzamy Kaplicę i schodzimy do Zakopanego. W drodze powrotnej zwiedzamy piękny kościółek Najświętszego Serca Pana Jezusa na Jaszczurówce, wybudowany przez górali bez użycia gwoździ. Po osiągnięciu celu wracamy do naszej bazy. Obiadokolacja i odpoczynek.
 8. Ósmy dzień: 29.08.2016 r.
  Odwiedzamy Zakopiański Aqapark. Pływamy i cieszymy się przyjemnościami w wodzie. Po powrocie czas wolny - zakupy, przygotowanie do powrotu i podróży.
 9. Dziewiąty dzień: 30.08.2016 r.
  Powrót do Gdańska - przejazd autokarem na trasie Zakopane - Gdańsk. W drodze wspominamy wakacje. Wszyscy niezwykle szczęśliwi. Dzieci pełne wrażeń. Zakopane żegna nas deszczem. Trochę nam smutno opuszczać te urokliwe miejsca – piękne polskie góry. Może powrócimy tu za rok? To były naprawdę wakacje naszych marzeń. Im bliżej Gdańska tym bardziej tęsknimy za swoimi domami i bliskimi. Jesteśmy na miejscu ok. godz. 20:00. Łączny koszt projektu: 47766,64 zł.

Dziękujemy naszym darczyńcom, którzy dofinansowali pobyt Naszych Dzieci w Zakopanem i Garczynie. Dzięki Wam mogło się to wszystko udać. Jesteśmy wspólnie z dziećmi i ich opiekunami bardzo wdzięczni.
Dzięki Państwa ofiarności i życzliwości na potrzeby niepełnosprawnych dzieci oraz dzieci przebywających w pieczy zastępczej - nam dorosłym działającym w naszej organizacji przywraca to wiarę w ludzką solidarność i jest dowodem na to, że w naszych działaniach nie pozostajemy sami. A dzieciom pozwala wierzyć, że są dobrzy ludzie, których ich los nie pozostaje obojętny.

Fundacja Serce im. Janusza Korczaka ul. Okrężna 9, 81-822 Sopot
tel.: +48 505-077-969, mail: jkorczak@fundacjaserce.org.pl