Fundacja Serce im. J.Korczaka

    Strona główna » Aktualności

Wakacje marzeń - przełamujemy bariery niepełnosprawności - Lądek Zdrój - Ziemia Kłodzka - Praga - Adrspach 2018, 20.08-27.08.2018 r.

Wyruszyliśmy z Sopotu wczesnym rankiem 20.08.2018 r.
Przejazd do Lądka Zdroju przebiegał płynnie, radośnie, przy pięknej pogodzie.
Dzieci wraz z opiekunami były zadowolone i zaciekawione podróżą i niespodziankami, które czekały na nich w czasie dalszego pobytu wakacyjnego, a szczególnie wycieczkami, w tym do Pragi i Adrspachu - skalnego miasta w Czechach.
Podróż upływała wesoło, były śpiewy, muzyka dla dzieci i dorosłych, a także prezenty ufundowane przez miasto Sopot - koszulki, w których pięknie reprezentowaliśmy Sopot, nie tylko zwiedzając Ziemię Kłodzką ale również Czechy.
Przyjechaliśmy wieczorem do Lądka Zdroju do Centrum Konferencji i Rekreacji Geovita, gdzie mieliśmy zarezerwowany pobyt na czas wakacji.
Hotel powitał nas serdecznie przepyszną obiadokolacją.
Trochę zmęczeni ale uradowani udaliśmy się na wypoczynek.
A oto sprawozdanie z dalszego pobytu, realizacji programu wycieczek w dniach: 21-26.08.18 r.

PROGRAM WYCIECZKI 21-26 sierpień 2018 r.

Dzień 1 - 21 sierpień 2018 r.
Śniadanie, wyjazd godz. 8.00 do Kudowy-Zdroju, zwiedzanie jedynej w Polsce kaplicy czaszek w Czermnej, w której złożono ok. 23 tys. czaszek i kości ludzkich, następnie spacer po parku zdrojowym w Kudowie, możliwość degustacji wód mineralnych Śniadecki i Marchlewski, przejazd do parku narodowego Gór Stołowych, w którym atrakcją jest skalny labirynt Błędne Skały, a następnie przejazd do Adrspachu - znanego w Czechach skalnego miasta. Spacer wśród urokliwych formacji skalnych: Dzban, Głowa Cukru, Bliźnięta, Rękawica, Rynek Słoni, Diabelski Most, Głowa Lwicy, rejs łódką po skalnym jeziorku, przejście do dalszych partii skalnych Kochankowie, Starosta, Mysia Dziura, zakupy w sklepiku czeskim, powrót do hotelu.

Dzień 2 - 22 sierpień 2018 r.
Wyjazd z Lądka-Zdroju o godz. 6:00, w kierunku granicy polsko-czeskiej Kudowa Słone - Nachod (wymiana waluty), a następnie do Pragi. Spacer po Pradze rozpoczniemy od dzielnicy Hradczany, w której zobaczymy kompleks na Strachovie z Muzeum Miniatur (podkuta pchła, karawana wielbłądów w uchu igły), Praską Loretę, Pałac Czerninów, Stary Ratusz na Hradczanach oraz Zamek Praski. Przejdziemy dziedzińcami Zamku Praskiego, zajrzymy do ogrodów zamkowych. Starymi Schodami Zamkowymi zejdziemy do dzielnicy Mała Strana, w której odwiedzimy barokowy kompleks pałacowo-ogrodowy Wallensteina. Przejdziemy XIV-wiecznym Mostem Karola do Starego Miasta. Urokliwymi uliczkami dojdziemy do Rynku, na którym znajduje się ratusz z astronomicznym zegarem Orloj. Czas wolny na zakupy i obiad, powrót autokarem do hotelu (ok. 21:10).

Dzień 3 - 23 sierpień 2018 r.
Śniadanie, przejazd do Stronia Śląskiego, zwiedzanie Huty Szkła Kryształowego Wioletta w Stroniu Śląskim, przejazd do Kletna, zwiedzanie Jaskini Niedźwiedziej, najpiękniejszej jaskini w Polsce, znanej z przepięknych form naciekowych oraz Muzeum Ziemi przejazd do Lądka-Zdroju, zwiedzanie najstarszego uzdrowiska w Polsce, degustacja wody w Pijalni Wód Mineralnych Wojciech

Dzień 4 - 24 sierpień 2018 r.
Śniadanie, wyjazd z Lądka-Zdroju o 9:00 i przejazd do Złotego Stoku, zwiedzanie parku średniowiecznego techniki oraz kopalni złota, możliwość płukania złota, przejazd do Lądka-Zdroju, spacer na szczyt graniczny Borówkowa (900 m n.p.m.), powrót do hotelu.

Dzień 5 - 25 sierpień 2018 r.
Śniadanie, wyjazd o 8:30 do Kłodzka, zwiedzanie miasta (most św. Jana, rynek z zabytkowymi kamienicami, ratusz), zwiedzanie Twierdza Kłodzka z chodnikami minerskimi i bastionami, przejazd do Międzygórza, spacer nad Wodospad Wilczki i do ogrodu bajek.

Dzień 6 - 26 sierpień 2018 r.
Śniadanie, wyjazd godz. 9:00 do Wambierzyc, zwiedzanie bazyliki zwanej Śląską Jerozolimą oraz ruchomej szopki, przejazd Szosą Stu Zakrętów do Karłowa, wejście po 665 schodach na Szczeliniec Wielki, najwyższy szczyt Gór Stołowych (919 m n.p.m.), znany z fascynujących, piaskowcowych form skalnych, przejazd do Lądka-Zdroju.


27.08.18 r - powrót do Sopotu
Żegnaliśmy Ziemię Kłodzką, którą odkryliśmy po raz pierwszy, piękne Góry Stołowe - a w nich Błędne Skały, Góry Sowie, Złote i Bialskie, Bardzkie, Bystrzyckie i Orlickie, masyw Śnieżnika i wreszcie Skalne Miasto w Adrspachu, a także piękną, złotą Pragę.
Jesteśmy zachwyceni tą piękną Ziemią, krajobrazami, widokami, przyrodą, powracającą historią tych ziem, niezwykle serdecznymi, życzliwymi ludźmi.
Ziemia Kłodzka - to region, w którym bujna przyroda łączy się z ciekawą historią. Pasma górskie zapraszają do wędrówek przez świetliste lasy i wśród skalnych labiryntów, wzdłuż krętych dolin i tajemniczych zamglonych torfowisk.
Malowniczo położone miasteczka szczycą się zabytkową zabudową, stylowymi uzdrowiskami i wytwornymi pensjonatami.
Ponad nimi górują majestatyczne warownie i romantyczne ruiny zamków.
Podziemne trasy turystyczne pozwalają eksplorować sztolnie dawnych kopalń, tajemnicze, poniemieckie bunkry i średniowieczne piwnice... (Ziemia Kłodzka, travelbock, 2018).
Zachwycające skalne Miasto - Adrspach - miasto powstałe z niszczącego działania wiatru, wody, słońca i mrozu na piaskowcową płytę - doprowadziło do powstania kamiennego miasta labiryntów o fantastycznych formach i rozmiarach. Ze względu na kształt wiele z wytworów natury otrzymało oryginalne nazwy: Indianin, Łoże Karkonosza, Fotel Babuni, Dziesięcioro Przykazań, Mysia Dziura, Diabelski Most, Kochankowie czy Dwojaczki w Beciku, a także głowa Cukru, Starosta i Starościna, Dzban.
Zadziwia wodospad Mały i Wielki oraz jezioro, po którym można pływać łodziami.
Złota Praga - urzekała nas, szczególnie Hradczany, Stare Miasto, Rynek.
Był czas na spacer, zakupy i odpoczynek. Zjedliśmy wspólnie pyszny czeski obiad.
Szczęśliwi, w drodze powrotnej możemy wspominać i snuć plany na przyszłe wakacje.
Żegnamy się wzruszeni i zaprzyjaźnieni, zintegrowani, bogatsi o emocje i nowe doświadczenia oraz umiejętności.
Dziękujemy naszym sponsorom - mieszkańcom i turystom Sopotu, firmom prywatnym, które dofinansowały nasz wyjazd.
Dziękujemy rodzinom i dzieciom za cudowny, wspólnie spędzony czas i niezapomniane chwile, które tak bardzo łączą ludzi.

Fundacja Serce im. Janusza Korczaka ul. Okrężna 9, 81-822 Sopot
tel.: +48 505-077-969, mail: jkorczak@fundacjaserce.org.pl